Na přelomu března a dubna 2025 jsem díky Kraji Vysočina dostal možnost navštívit Taiwan v rámci studentské znalostní cesty se zaměřením na moderní technologie. Společně se mnou se na tento asijský ostrov vypravilo dalších sedm studentů z celého kraje, kteří stejně jako já uspěli ve výběrovém řízení, a také dva učitelé.
Na místě byl pro nás připraven bohatý desetidenní program. Mezi největší lákadla celé cesty patřila jízda rychlovlakem nebo návštěva mrakodrapu Taipei 101, bývalé největší budovy na světě. Nesměla chybět návštěva muzea nejvýznamnější taiwanské firmy TSMC, která je dominantním výrobcem těch nejmodernějších čipů pohánějící veškeré výdobytky současné společnosti. Velmi jsem ocenil možnost navštívit několik středních škol. Studenti, se kterými jsme se seznámili, byli velice vstřícní, představili nám svou školu a samozřejmě také místní kulturu. Během společné prohlídky města jsme mimo obdivování památek také zjistili, jak vypadá jejich běžný život a udělali si nové přátele z druhé strany planety.
Program byl sice neúprosný, ale i tak jsme si našli chvíle volna na prozkoumávání krás Taipei na vlastní pěst. Vyrazili jsme se ohřát do přírodních horkých pramenů v Beitou nebo nahlédnout pod pokličku tisícileté čínské historie do Národního palácového muzea. Nachází se v něm poklady staré Číny, které na Taiwan ze Zakázaného města v Pekingu přinesl sám Čankajšek a zachránil je tak před zničením komunisty. Po celém městě jsou navíc rozeseté budhistické chrámy, jež mě svým osobitým architektonickým stylem taktéž zlákaly k návštěvě.
Oficiální program celé delegace jsme zakončili diplomatickými návštěvami. Dočkali jsme se velmi milého přijetí na Ministerstvu zahraničí Taiwanu, kde nám byly prezentovány základní informace o historii a také jsme se mohli zeptat na otázky týkající se současné politické situace a sporu s pevninskou Čínou. Naše kroky následně vedly do České ekonomické a kulturní kanceláře v Taipei, kde nás přijal český velvyslanec. Nastínil nám oficiální pohled České republiky na celý problém a také představil konkrétní kroky česko-taiwanské spolupráce.
Samozřejmě došlo na ochutnávání místních pochoutek a tradičních pokrmů. Díky perfektní poloze našeho hotelu v docházkové vzdálenosti k místnímu nočnímu trhu bylo až nemožné místním lahůdkám odolat. Ochutnali jsme čerstvé mořské plody, tradiční dušené vepřové s rýží, mochi nebo kontroverzní stinky tofu. Jedná se o speciálně fermentované a následně usmažené tofu, známé svým kyselým zápachem, který by vás však neměl odradit od ochutnání, ve skutečnosti se jedná o poměrně chutný pokrm.
Za sebe musím říct, že celá cesta byla velice přínosná. Navštívil jsem spoustu zajímavých míst a to i těch, kam se běžný turista nikdy nepodívá. Odnáším si spoustu cenných zkušeností a také nových přátelství jak s Čechy, tak i Taiwanci. Jsem velmi rád, že Kraj Vysočina tímto způsobem podporuje mladé lidi v posouvání vlastních hranic.
Pokud tento článek někoho namotivoval k tomu, aby se podobné akce zúčastnil, rozhodně by neměl váhat. Já ji za sebe mohou s klidným srdcem doporučit.
Daniel Kratochvíl, oktáva